Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přežití Bear Grills

31. 1. 2013

NAVIGACE: Znalost hlavních směrů je neocenitelnou výhodou, jestliže se rozhodnete vyrazit na cestu. K tomuto rozhodnutí Vás může přivést vědomí, že vás nikdo nebude hledat, nebo je vaše současná lokace na nebezpečném místě. Je mnoho způsobů jak se zorientovat.

Například:

 

KLACEK A STÍN – Zapíchněte klacek do země. Označte si místo kam dopadá vrcholek stínu, počkejte 15 minut a znovu udělejte značku. Přímka mezi dvěma značkami znázorňuje základní osu západ – východ (neodpovídá v polárních oblastech nad/pod 60. rovnoběžkou. Na jižní polokouli, je osa sever jih opačně, než je zobrazeno na obrázku).

 

NÁRAMKOVÉ HODINKY – k použití hodinek jako kompasu na severní polokouli, namiřte hodinovou ručičku na slunce. Imaginární osa výseče mezi hodinovou ručičkou a dvanáctkou na ciferníku je osa sever jih. Ukazuje na jih. (nepřesné v zeměpisných šířkách pod 20˚). Na jižní polokouli namiřte na slunce dvanáctku a opět průsečík výseče s hodinovou ručičkou ukazuje osu sever jih.

 

   sejmout0001.jpg

VODA: Abyste byli zachráněni nebo se zachránili sami, potřebujete VODU. Bez vody se doba vašeho přežití bude počítat na dny, v tom lepším případě.

 

ZDROJE: sledujte stezky zvířat nebo hmyzu k vodním zdrojům, jako jsou řeky, potoky a prameny. Hledejte zelenou vegetaci coby znamení přítomnosti podzemní vody. Rozpusťte sníh nebo led. Rostliny a vegetace představují zdroj tekutin, v extrémním případě i zvířata. Vysát tekutinu z rybího oka není zrovna nejchutnější, ale může vám to zachránit život.

 

SBĚR VODY: nikdy se sběrem vody nečekejte, až vám dojdou její zásoby. Jednejte, dokud jste svěží a máte k dispozici ještě nějaké zásoby. Použijte jakýkoliv dostupný materiál, kterým si můžete pomoci vodu sbírat. Velké listy rostlin nebo třeba kus papíru mohou sloužit k nachytání vody či její svedení do nádoby. Voda kondenzující z vlhké země nebo vegetace, může být zachycena pomocí sluneční studny. Buďte vynalézaví – to je jedním z klíčů k přežití. Improvizujte. Přizpůsobte se. Překonávejte!

sejmout0002.jpg

 

ČIŠTĚNÍ: Voda z arktických ledovců (pozor – může to být led ze slané vody), dešťová voda, rosa nebo voda ze sluneční studny nepotřebují čistit. Pokud je možné, vodu čistěte vždy. Voda, z které vám bude špatně je ještě horší, než žádná voda – k dehydrataci a oslabení organismu můžete přijít i díky vodě. Ve vyšších nadmořských výškách nechte vodu projít pětiminutovým varem, na úrovní moře stačí vodu vařit jen minutu (tím se vyhnete zbytečné spotřebě dřeva). Základní filtraci lze provést přeceděním přes tričko, šátek nebo ponožku (já už jednou použil i svoje trenky…Teď vás to rozesmálo, že? Dobře, učíme se přežít!).

 

JÍDLO: Když jste si už zajistili ochranu, záchranu a vodu, nyní potřebujete JÍDLO. Jídlo Vás nasytí a dodá životní energii potřebnou k záchraně.

 

OKA A PASTI: Lov divoké zvěře by nemělo být to první, co vyzkoušíte, když sháníte jídlo – kromě ok a pastí, jejichž kladení není tak energeticky náročné. Většina zvířat může být ulovena pomocí drátěného oka umístěného ve správné pozici blízko nory nebo nad stezkou (ale nedávejte je příliš blízko k doupěti, protože zvířata bývají poměrně opatrná, když právě opouští noru). Také si pamatujte, že zvíře musíte do vaší pasti navést trychtýřem, zamaskujte oko, maskujte svůj pach a použijte návnadu. Čím víc pastí nastražíte, tím vyšší je vaše šance na úlovek. Jestliže jsou v okolí řeky nebo jiné vodní plochy, měli by peo vás být prvním místem k hledání potravy.

tejmout0001.jpg

UZLY: Umění vázat uzly není žádným tajenstvím, jen praxe a trpělivost. Pár základních uzlů může znamenat více způsobů použití v krizové situaci. Pamatujte si jednoduchou pomůcku – KISS: Keep it simple, stupid! (Udělej to jednoduše, blbečku!). Není toho moc co se nedá zvládnout s těmito třemi jednoduchými uzly.

sejmout0003.jpg

 

SBĚR: Dobrý survivalista je sběrač. Nechat přírodu udělat tvrdou práci za vás je nejlepší způsob, jak získat jídlo. Zkuste sníst cokoliv, co se vám dostane do rukou, pokud je to bezpečné – nemůžete být vybíraví – nikdy nevíte, kdy vás čeká další jídlo. Obecně se dá říci, že všechno co chodí, leze, plave nebo lítá, se dá sníst. Buď chytrý. Tvůj mozek je větší nez mozek jakéhokoliv zvířete nebo hmyzu (nebo by alespoň měl být!). Když si schováte zásoby jídla, ujistěte se, že je mimo dosah jakékoliv zvěře nebo hmyzu, který by o něj mohl mít zájem (obzvláště medvědů).

sejmout1.jpg

 

sejmout2.jpg

 

sejmout.jpg

 

ROZHODNUTÍ SE PŘEŽÍT – dovednosti, kondice a štěstí, to vše hraje klíčovou roli v situaci, kdy jde o přežití. Ale ze všeho nejvíc závisí přežití na jediném faktoru: vaši vůli přežít. Věřte v sebe sama. To může být váš největší spojenec a v tom je vaše síla.

 

Hodně štěstí!

 

Bear Grills

 

  

 

 

 

MsoNormal